Ateizmus, agnosticizmus Náboženstvá blízkeho východu- v anglickom jazyku je to Abrahamic religions
Taoistické náboženstvá
Dharmické náboženstvá
Iránske náboženstvá
Šamanizmus a animizmus Sanamahizmus
Takže dnes by som začala prvými dvomi :)
Asi najlepším príkladom ATEIZMU je Čína. Podľa niektorých výskumov až 59% obyvateľstva je neveriacich. Tento percentuálny údaj však nie je určitý, pretože Čína ako veľká krajina so zložitým regionálnym členením a rozvojom regiónov nie je úplne homogénna. Tieto percentá sa odlišujú od regiónu k regiónu, tiež v závislosti od toho, či sa jedná o vidiek či mesto, preto nie je prekvapivé, že v niektorých regiónoch v skutočnosti je 30%, niekde 80%. Čínska neorientácia na náboženstvo je spôsobená predovšetkým štátnym zriadením, ktoré aj po smrti Mao Ce Tunga zostáva stále komunisticky orientované. Nielen Čína má veľký počet ateistov, ale aj Vietnam, kde ide o 46% a Japonsko, kde sa jedná o 51% populácie.
V anglickej literatúre je ďalší okruh špecifikovaný ako ABRAHAMIC RELIGIONS, čo zodpovedá presne významu. Ide o náboženstvá spájajúce sa s postavou Abraháma, ktorého buď považujú za zakladateľa či reformátora. Ide o monoteistické náboženstvá, ktoré sa vyvíjali na Strednom východe. Na začiatku 21. Storočia sa odhadovalo, že 3,8 miliardy ľudí sveta sa prikláňa k tomuto smeru.
Ako prvé je sem možné zaradiť kresťanstvo. Kresťanstvo s do Ázie dostalo cestou misii a na blízky východ bol šírený učeníkmi Ježiša Krista. Po schizme v roku 431 sa začala nová časť cirkvi, grécko katolícka, šíriť učenie na východ. Odhaduje sa, že počas čínskej dynastie Tang (7. Storočie), prichádzalo k prvým misijným cestám na východ k Mongolom, čím postupom času kresťanstvo v Mongolsku získalo vplyv. V období stredoveku rímsko katolícka cirkev v snahe rozšíriť svoje pôsobenie sa tiež obrátila na východ. Najznámejšie sú príklady pátra Jordánusa Catalaniho, ktorý v 14. Storočí podnikol misijnú cestu do Indie. V 14. Storočí tu dochádza k založeniu prvej rímsko katolíckej diecézy v Ázii, nachádzala sa na území terajšej Indie. V neskoršom období boli do Ázie vysielané výpravy františkánov, dominikánov a Jezuitov. Práve títo sa nestretli s prijatím a často sa stávali obeťami násilia. Neskoršia christianizácia nastala až v období internacionalizácie a vzrastu vplyvu Európy a Ameriky vo svete. V súčasnosti kresťanstvo je náboženstvo v časti Ruska, Arménsku, Gruzínsku, Cypruse, Filipínach a Východnom Timore, významné minority sa nachádzajú aj v Južnej Kórei, Libanone, Sýrii, Palestíne, Jordáne, Kazachstane, Indii a pod. Ako je známe, kresťanstvo je monoteistické náboženstvo, ktoré sa rozvinulo v oblasti blízkeho východu. Jeho svätá kniha sa skladá z dvoch častí- Starý a Nový zákon. Za ústredné postavy vierouky sa považujú 3 predstavitelia, lepšie vyjadrené Svätá trojica- Boh Otec, Syn a Duch Svätý.
Ďalším náboženstvom, ktoré sa spája s Abrahámovskou tradíciou je islam. Ide o náboženstvo zjavené bohom Alahom prorokovi Mohamedovi. Samotný Abrahám však v islame zaberá dôležité miesto ako prorok. Do Ázie sa šíril islam už od svojho vzniku v 7. Storočí. Podľa tradícii sa islam dostal do indického Manipuru v roku 615 prostredníctvom rodiny Barmakid po hodvábnej ceste. Príslušníci tohto rodu získali významné postavenie u dvora, dokonca Yahya ibn Khalid sa stal tútorom Haruna al- Rashida. Jeho synovia zase získali významné postavenia a úrady a boli priamo zodpovedný len Harunovi. Barmakidovci sa stali podporovatelia umenia a kultúry, tiež veľa potomkov obsadilo nemalý počet významných pozícii v Ázii. V súčasnosti je v Ázii druhým najrozšírenejším náboženstvom - 25%. V roku 2010 to bolo počtovo 1,1 miliardy populácie, čím sa Ázia stáva kontinentom s najväčším počtom moslimov(62%). Medzi najväčšie krajiny patria Afganistan, Bahrajn, Bangladéš, Brunej, Indonézia, Irak, Irán, Jemen, Jordánsko, Kazachstan, Katar, Kuvajt, Kyrgysztan, Maldivy, Omán, Saudská Arábia, , SAE, Turecko, Sýria, Tadžikistan, Turkmenistan a Uzbekistan. Toto sú krajiny, v ktorých má islam 85% zastúpenie medzi obyvateľstvom. Ďalšie menšiny sú v Barme, Indii, Kambodži a Libanone. Toto náboženstvo je tiež monoteistické, verí v jedného boh Alaha, ktorého meno však nemožno vyslovovať. Často krát dochádza k mýlke, keď je zamieňaný s prorokom Mohamedom, čo je chybná interpretácia. Svätou knihou je Korán. Modlitbu musia vykonávať päť krát denne. Musia však splniť stanovené podmienky, inak by bola neplatná. Jej zanedbanie sa hodnotí ako odklon od islamu a urážka. Na rozdiel od častého vnímania modlitieb, v islame modlitby neslúžia na vyprosene niečoho, ale majú čisto kultový charakter. Môže byť vnímaná aj ako pravidelná bohoslužba, pretože islam nemá bohoslužby v našom chápaní. Pred modlitbou musia veriaci splniť päť druhov podmienok: čistotu tela, čistotu oblečenia, musia byť oblečený ta aby zakrývali nahotu, musia sa modliť smerom k Mekke, modlenie sa v presnom čase. V súčasnosti sa toto náboženstvo vo veľkej miere spája s terorizmom a útokmi na viaceré významné strategické ciele po celom svete.
Tretím náboženstvom patriacim do tejto skupiny je judaizmus, Ide o monoteistické náboženstvo v ktorom pozíciu jediného boha zaujíma boh Jahve. Je tretím najväčším monoteistickým svetovým náboženstvom. Podľa údajov z roku 2005 sa k nemu hlási viac ako 15 miliónov ľudí. Stúpenci tohto náboženstva sa považujú za príslušníkov jedného veľkého židovského náboženstva. Samotný judaisti sa vyhýbajú označovaniu Boha menom podobne ako veriaci islamu. Svätá kniha judaizmu je tóra. Skladá sa z dvoch častí: písanej tóry- tora še- bi- chtav, ktorá obsahuje päť kníh Mojžišových. Veriaci veria, že celú tóru obdržal Mojžiš na hore Sinaj priamo od Boha. Tieto knihy sa stali súčasťou hebrejskej biblie obsahujúcej dejiny židovského národa a 613 príkazov- micvot. Hebrejská biblia sa skladá z 24 kníh rozdelených do 3 častí: Tóra( Náuka+ Pentateuch- 5 kníh), Neí´ím ( Prorocké knihy), Ketuvím ( Spisy). Ústna časť Tóry- tora še-be-al pe, je ústna tóra, ktorá nebola zapísaná, avšak tiež pochádzala od Boha. Táto bola spísaná až po druhom zničení jeruzalemského chrámu a bola vytvorená zbierka s názvom Mišna, ktorej postupným rozvojom vznikol Talmud. Judaizmus na rozdiel od kresťanstva neuznáva nový zákon a práve judaizmus položil základy kresťanstva.
Často krát sa medzi tieto náboženstvá zaraďuje aj Bahá´i Faith. Toto náboženstvo bolo založené v 19. storočí Bahá´u´lláhom patrí k najrýchlejšie rastúcim a rozvíjajúcim sa náboženstvám. Odhadovaný počet vyznávačov Bahá´i je okolo 5 miliónov, pričom postupom času sa začína približovať k počtu 6 miliónov. Toto samotné náboženstvo nemožno zaradiť do žiadnej určitej krajiny alebo štátu, pretože je roztrúsené po celom svete. V súčasnosti sa nachádza vo viac ako 100 000 lokalitách sveta ako napríklad v Afganistane, Bangladéši, Kambodži, Hong Kongu, Izraele.
Bahá´u´lláh sa neuspokojil s ničím menším ako byť ďalším prorokom rovnako ako Abrahám, Krišna, Mojžiš, Zoroaster, Budha, Ježiš Kristus a Mohamed. Bahá´u´lláh vyhlasuje, že existuje len jeden jediný boh a jedna jediná ľudská rasa, všetky svetové náboženstvá predstavujú len etapy a zámery boha s ľudstvom. Hlása zjednotenie národov v pokojnej, mierumilovnej spoločnosti: ,, Zem je len jedna krajina a ľudstvo sú jej občania.“ Samotné stanovy a spisy viery sa sústreďujú na širokú sociálnu problematiku, snažia sa o odstránenie všetkých foriem predsudkov, či už etnických, sociálnych alebo spoločensko kultúrnych, tiež prejavujú snahu o odstránenie extrémneho bohatstva, vytvorenie symbiózy vedy a náboženstva, zjednotenie náboženstiev.
Bahá´u´lláh sa neuspokojil s ničím menším ako byť ďalším prorokom rovnako ako Abrahám, Krišna, Mojžiš, Zoroaster, Budha, Ježiš Kristus a Mohamed. Bahá´u´lláh vyhlasuje, že existuje len jeden jediný boh a jedna jediná ľudská rasa, všetky svetové náboženstvá predstavujú len etapy a zámery boha s ľudstvom. Hlása zjednotenie národov v pokojnej, mierumilovnej spoločnosti: ,, Zem je len jedna krajina a ľudstvo sú jej občania.“ Samotné stanovy a spisy viery sa sústreďujú na širokú sociálnu problematiku, snažia sa o odstránenie všetkých foriem predsudkov, či už etnických, sociálnych alebo spoločensko kultúrnych, tiež prejavujú snahu o odstránenie extrémneho bohatstva, vytvorenie symbiózy vedy a náboženstva, zjednotenie náboženstiev.
Tu Vám pripájam pár názorných videí:
príspevok pripravila: Kika
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára