Séria „neslávne slávny“


4. časť

„Rebel, ktorý zavraždil Boha.“


V novej časti vám predstavím  slávnu osobnosť z nemeckej filozofie. Či už však slávnu by sa dalo polemizovať. Vo svojej dobe, v 19. storočí bol príliš kontroverzný svojími myšlienkami. Nielenže sa preslávil myšlienkou o mŕtvom Bohu, známy je aj svojou teóriou o nadčloveku. Friedrich Nietzsche inšpiroval mnohých spisovateľov a hudobníkov, ktorí zvečnili jeho slová ako napríklad Jim Morrison zo skupiny Doors. Zaraďuje sa medzi najcitovanejších filozofov.




Friedrich sa narodil 15. októbra 1844 v nemeckom Röckene. Meno dostal po pruskom kráľovi, ktorý v deň jeho narodenia oslavoval 49. narodeniny. Bol nemeckým filozofom a filológom aj keď nálepku filozofa odmietal. Narodil sa v rodine, v ktorej hlavou bola matka. Keďže mu otec aj brat zomreli, zostal v rodine sám chlap medzi ženami, čo neskôr ovplyvnilo jeho filozofiu. Napriek svojej veľkej túžbe stať sa vojakom, v armáde dlho nezotrval. Kvôli úplavici musel armádu definitívne opustiť. My si môžeme len povedať „aké šťastie“, pretože ak by jeho zdravotný stav nebol tak vážný, pravdepodobne by sa k filozofii nikdy neuchýlil. Život v ženskej domácnosti aj jeho zdravotný stav sa podpísali na jeho chápaní života a tiež na mentálnom zdraví. Pôvodne mal kráčať v šľapajách svojho otca. Teológiu však vydržal študovať len jeden semester. Na vzdelanie nezanevrel a vyštudoval filozofiu. Friedrich bol výnimočným študentom. Titul profesora klasickej filológie sa mu podarilo získať už vo veku 24 rokov. Dodnes patrí medzi nejmladších profesorov vôbec. V roku 1879 sa mu zdravotne priťažilo a musel univerzitu v Bazileji opustiť. Tak sa rozhodol cestovať po Európe a písať. V roku 1889 nečakane zomrel. Čo sa presne stalo je záhadou. Najviac sa hovorí o jeho psychickom zrútení pri pohľade na týrané zviera, ku ktorému sa rozbehol a snažil sa ho zachrániť. Tento moment hovoril o vážnosti jeho psychického stavu a stratení sebakontroly.


Friedrich chápe vôľu ako individuálnu vôľu ľudského jedinca k životu a k moci. Keď vezmeme do úvahy jeho zdravie, že nikdy v podstate nebol pánom svojho osudu, môžeme z toho usúdiť, že práve ideál jednotlivca úplne oslobodeného od sebaklamov patrí medzi jeho najdôležitejšie odkazy. Popisoval niečo, čím sa chcel stať. V jednoduchosti chcel byť strojcom svojho osudu. V jeho dielach a teóriach sa prejavuje veľa negativizmu čo môže vyplývať z nespokojnosti jeho osudu. Friedrich opovrhuje takmer všetkým. Kresťanstvo považuje za zlé, pretože vzniklo medzi otrokmi. Ženy popisoval veľmi urážlivo, akosi sa nikdy nevedel zmieriť s delením mužského a ženského pohlavia a s tým spojenými rolami. Často popisuje aj filozofiu nadčloveka a selekcie ľudstva, myslí si, že väčšina ľudí nemá právo na bytie, sú nešťastím pre vyšších. Môžeme teda považovať jeho dielo za „znásilnenie“ nacistami? Skôr to vyzerá ako zámerný nenávistný odkaz osamelého človeka, ktorý predpokladá budúci úspech jeho diela. Možno chcel, aby jeho dielo bolo „znásilneným“. V každom prípade môžeme Friedricha Nietzscheho považovať za obrovského rebela a génia, ktorý je tak neslávne slávny. 


Zdroje: http://de.wikipedia.org/wiki/Richard_Wagner
             http://en.wikipedia.org/wiki/Friedrich_Nietzsche
             http://plato.stanford.edu/entries/nietzsche/


Vystavil: Tereza Křečková

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Auto Scroll Stop Scroll